Kimler Apartman Yöneticisi Olamaz?

Yöneticileri kat malikleri seçer. Seçilmeyen kişiler apartman yöneticisi olamaz. Apartman yöneticisi olmanın ilk şartı kat maliki ya da apartmanda ikamet eden kişi olmalıdır. Aksi takdirde apartman yöneticisi olamaz.Kanunlara karşı uygunsuzluk yapan veya icra ile ilgili bir sorunu olmasıda apartman yöneticisi seçilmeye engeldir. Kat maliki olmayan kişiler apartman yöneticisi seçilemez.

 

Kiracı Apartman Yöneticisi Olabilir Mi?

Kat mülkiyet kanunu gereğince kiracılar apartman yönetiminde çok fazla söz hakkına sahip değillerdir. Kat mülkiyeti hakkına sahip kişiler tarafından seçilen apartman yöneticisi , kat mülkiyeti çoğunlukta olan kişilerden seçilir. Her ne kadar kiracılara hak tanınmış gibi gözüksede kiracıların yönetici olma ihtimali çok düşüktür. Bunun başlıca sebepleri kiracının kalıcılık sağlamamasından kaynaklıdır.

Kiracılar Site Yönetimine Girebilir Mi?

Kiracıların apartman yönetiminde çok fazla hakkı bulunmamaktadır. Bu yönetmelik Kat Mülkiyeti Kanunda madde olarak bulunmaktadır. Yalnız pan başkanı tarafından söz hakkı verilen kiracılar istek ve arzularını dillendirme de özgür iradeye sahiptir.

Kiracılar , kat mülkiyeti  sahibi tarafından vekalet aldığı takdirde oy kullanma hakkına sahiptir aksi takdirde oy kullanma hakkı kiracıya verilmez.

Sohbeti Aç
💬 Yardım ister misiniz?
Cihan Bina Yönetimi
Merhaba 👋
Kimler Apartman Yöneticisi Olamaz? ile ilgili bilgi almak ister misiniz?